0 beğenilme 0 beğenilmeme
Kredi Hesaplama kategorisinde sordu
Devlet destekli faizsiz evlilik kredisi nasıl alınır? Evlilik kredisi alma genel şartları nelerdir, evlilik kredisi başvurusu, evlilik kredisi veren bankalar, evlilik kredisi ile ilgili tüm detaylar burada!

Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin gençleri erken evliliğe teşvik etmek amacıyla hazırladığı yeni bir proje olduğu konuşuluyor. Başbakanlık kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca hazırlanan tasarı evlenmek isteyen ve maddi açıdan durumu elvermeyen insanları kapsıyor. Proje, çiftlerin on bin lira faizsiz düğün kredisinden yararlanmalarını amaçlıyor. Aslında torba yasa içerisindeki imkanlar bununla da sınırlı değil. Hükümet evlenen herkese 10.000 TL, ilk evini alırken 15.000 liraya kadar destek sağlayacak. Ayrıca ilk doğan her çocuğun ilk altını devletten olacak.

Devlet destekli faizsiz evlilik kredisinin şartları nelerdir?

-Evlenecek olan çiftler 18-24 yaş arasında olmalıdır.
-Türk Ceza Kanununda yer alan ağır suçlardan herhangi biri ile cezalandırılmamış olmalıdır.
-Maddi imkânsızlıklar nedeniyle evlenemeyecek durumda olmalıdır.

Yukarıdaki kriterlere uyan her Türk Vatandaşı faizsiz düğün kredisininden faydalanabilecektir. Bakanlığın belirlemiş olduğu şartları sağlayan her vatandaş 1 yıl geri ödemesiz 10.000 TL evlilik kredisi devletimiz tarafından verilecektir. Kredi herhangi bir kamu bankası aracılığıyla vatandaşlara ulaştırılacaktır. Kredinin geri ödemesi 4 yıl ile sınırlandırılmış olup 2 yıl sonra başlayacak ve aile bütçesini sarsmayan taksitlere bölünecektir.

Devlet destekli faizsiz evlilik kredisi nasıl alınır?
Üniversite mezunu vatandaşlarımız için yaş sınırı aralığı 26 yaşına kadar uzaltılmıştır. Evlenecek olan çiftlerden herhangi biri yetim veya devlet yurtlarında kalmış ise, kullanılan kredinin geri ödemesi bakanlık tarafından en az 2 yıl daha ötelemek şartıyla 5 yılda geri ödenmesi istenecektir. Evlenen çiftler geri ödeme sürecinde çocuk sahibi olurlarsa kredi borcu en az 1 yıl daha ötelenecektir.

Evlilik kredisi devlet bankaları aracılığıyla verileceği için, evlilik çağına gelmiş, evlenmeyi düşünen çiftler başvuru için bankaların şubelerini kullanmaları gerekecektir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı önderliğinde Maliye ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın da destekleriyle Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları’nın sosyal yaşam standartlarının arttırılması için devletimiz var gücüyle çalışmalarına devam etmektedir.
Devlet destekli evlilik kredisi için bankalar yok öyle bir şey diyor?

Lütfen dikkat. Bu konu şu anda taraflar tarafından görüşülen bir tasarı olduğunu hatırlatmak isteriz. Devletimiz ilgili kurumlarla tekrar masaya oturup görüşerek tasarıya son halini verecektir. Yukarıda belirtilen maddeler ve açıklamalar bu tasarının şu anki halini anlatıyor. Gelişmeleri buradan paylaşacağız.

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
MERYEM cevapladı
Güzel bir yazı olmuş. Umarım birçok insan torba yasayı bekliyordu. Bildiğim kadarıyla yasa meclisten tam not alarak geçti. Yani devlet destekli ihtiyaç kredisinden faydalanmak isteyen kişiler devlet bankalarından gerekli bilgileri alabilirler.

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap
25 Eylül 2017 Kredi Hesaplama kategorisinde SEVIM sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap
25 Eylül 2017 Kredi Hesaplama kategorisinde Selim sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap
24 Eylül 2017 Kredi Hesaplama kategorisinde Turgay sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap
Genel kredi ve kredi kartları hakkında soru cevap sitesi ile konut kredisi, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve kredi notu öğrenme haberleri yer almaktadır.

87 soru

25 cevap

0 yorum

335 üye

oToplist TOPlist TOPlist Haberler Haberler
...